TOP 5 atrakcji dla dzieci w Białymstoku – do wyczerpania tematu

Wraz z początkiem wiosny i wydłużającymi się okresami pięknej pogody coraz chętniej podróżujemy w rodzinnym gronie. Choć popularnością cieszą się zagraniczne wyjazdy, to również w Polsce nie brakuje pięknych miejsc, a wiele z nich nabiera szczególnej atrakcyjności właśnie o tej porze roku. Jednym z miast, które warto odwiedzić podczas długiego weekendu lub upalnych wakacji, jest stolica Podlasia – Białystok. Poza wspaniałymi zabytkami i zjawiskowymi terenami zielonymi znajdziemy tutaj także bogatą ofertę rozrywkową skierowaną do najmłodszych. Jakie są najlepsze atrakcje dla dzieci i młodzieży w Białymstoku i w całym województwie podlaskim? Prezentujemy nasze propozycje miejsc, które dostarczą wiele radości zarówno pociechom, jak i dorosłym, pozostawiając po sobie miłe wspomnienia. Zapraszamy!

Spis treści:

 1. Białystok – zielone miasto tchnące historią i tradycjami
 2. Najlepsze atrakcje dla dzieci i młodzieży w Białymstoku – ranking
  1. Zespół pałacowo-parkowy Branickich
  2. Białostocki Teatr Lalek
  3. Park rozrywki FastPark
  4. Akcent Zoo
  5. Epi-Centrum Nauki
 3. Białystok i Podlasie – atrakcyjny cel wycieczek dla całej rodziny

Białystok – zielone miasto tchnące historią i tradycjami

Białystok jest stolicą województwa podlaskiego i największym miastem całego regionu. Wyróżnia się przepięknymi terenami zielonymi, które stanowią aż 32% jego całkowitej powierzchni. Położony w pobliżu dwóch rezerwatów oraz Narwiańskiego Parku Narodowego tchnie spokojem i zdrowiem charakterystycznymi dla Zielonych Płuc Polski. Równocześnie Białystok jest miastem o niezwykle bogatej historii i tradycji. Umiejscowiony w pobliżu granic historycznej Litwy i Rusi Białej stanowił przestrzeń, w której przez wieki współistniało ze sobą wiele kultur, narodowości i wyznań. Wspaniałym echem przeszłości są zjawiskowe zabytki: od reprezentatywnego Pałacu Branickich, przez monumentalny Sobór św. Mikołaja, aż po sam Rynek Kościuszki i Ratusz.

Wspaniałe pomniki kultury, wyjątkowo smaczna kuchnia na czele z kartaczami i sękaczami oraz liczne tereny spacerowe wspólnie z bogatą ofertą rozrywkową czynią z miasta pożądany cel rodzinnych wycieczek. Stolica województwa podlaskiego słynie także z wielu atrakcji i miejsc zabaw dla dzieci i młodzieży. W Białymstoku i okolicach zdecydowanie nie brakuje ciekawych propozycji dla pociech w każdym wieku, które umilą wspólny wyjazd w przerwie od zwiedzania. W rezultacie, niezależnie od tego, czy interesuje nas wizyta w muzeum, czy wielogodzinna zabawa w parku rozrywki, to z pewnością znajdziemy miejsce, które przypadnie do gustu każdemu członkowi rodziny.

Najlepsze atrakcje dla dzieci i młodzieży w Białymstoku – ranking

Wybierając się z naszymi pociechami na wycieczkę, warto zadbać o to, aby w harmonogramie wyjazdu nie zabrakło ciekawych rozrywek. Jakie są najlepsze atrakcje dla dzieci i młodzieży w Białymstoku i okolicach? Prezentujemy ranking 5 miejsc, które wynagrodzą naszym podopiecznym trudy wielogodzinnego zwiedzania i będą wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Zespół pałacowo-parkowy Branickich

atrakcje w białymstoku dla dzieci

Trudno wyobrazić sobie wizytę w Białymstoku bez odwiedzenia zespołu pałacowo-parkowego Branickich. To jeden z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków w całym mieście, który nie bez powodu niegdyś nazywano “Polskim Wersalem”. Pałac Branickich w Białymstoku to doskonale zachowana rezydencja magnacka z XVIII wieku zbudowana w barokowo-renesansowym stylu. Wspólne zwiedzanie tego zjawiskowego i monumentalnego obiektu architektonicznego z przewodnikiem może stanowić wspaniałą rozrywkę dla dzieci podczas pobytu w Podlaskiem. Majestatyczne wnętrze pałacu kryje w sobie wiele uznanych dzieł sztuki i niemal tchnie wielopokoleniową historią jego mieszkańców. Odwiedzający mogą zobaczyć m.in. bogato zdobiony westybul, wytworną klatkę schodową, a także aulę, kaplicę i korytarze. W pałacu znajduje się także Muzeum Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Możemy obejrzeć w nim wystawę prezentującą intrygujące dzieje rozwoju tych dziedzin.

Poza fascynującą lekcją historii na terenie kompleksu znajdziemy także inne atrakcje dla dzieci i młodzieży warte zobaczenia na Podlasiu. Należą do nich zjawiskowe ogrody pałacowe, które są otwarte dla miejscowych i turystów przez cały rok. To przepiękna przestrzeń wypełniona kompozycjami roślinnymi, urokliwymi alejkami i malowniczymi krajobrazami zachęcająca do wypoczynku w przerwie od zwiedzania.

Białostocki Teatr Lalek

atrakcje w białymstoku dla dzieci

Warto uwrażliwiać nasze pociechy na sztukę już od najmłodszych lat. Białostocki Teatr Lalek to renomowany obiekt kulturalny wyróżniający się bogatymi tradycjami i imponującym poziomem artystycznym.
Instytucja funkcjonuje od siedemdziesięciu lat, budząc zachwyt publiczności zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Białostocki Teatr Lalek w każdym sezonie przygotowuje kilka, zjawiskowych spektakli skierowanych zarówno do dorosłej, jak i dziecięcej widowni. Wykorzystywane są w nich zróżnicowane techniki lalkowe, od kukiełek i pacynek, aż po marionetki i niekonwencjonalne formy. W programie znajdziemy zarówno adaptacje dzieł narodowych, jak i przedstawienia stanowiące doskonałą rozrywką dla dzieci i młodzieży. Wybierając się do teatru w Białymstoku, warto wcześniej zapoznać się z bogatym repertuarem, aby wybrać spektakl przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych. Bilety są dostępne w korzystnej cenie i można nabyć je tuż przed każdym przedstawieniem. Wysoki poziom i bogaty program czynią z Białostockiego Teatru Lalek jedną z najlepszych atrakcji dla dzieci, która łączy przyjemne z pożytecznym.

Park rozrywki FastPark

atrakcje w białymstoku dla dzieci

FastPark to nowoczesny park rozrywki i miejsce niekończącej się zabawy dla osób w każdym wieku. W strefie linowej na uczestników czekają ekscytujące trasy o różnym poziomie trudności, z których każda jest wypełniona atrakcyjnymi przejściami, tyrolkami i mostkami, gwarantując wiele emocji podczas pokonywania przeszkód. Miłośnicy adrenaliny mogą spróbować swoich sił na wysokiej ścieżce, a młodsze pociechy czerpać radość i satysfakcję z wyzwań na niższej trasie.
Na terenie parku znajduje się wiele dmuchańców, m.in. pompowanych zamków, boisk, zjeżdżalni i skakalni. Nie brakuje w nim także fantastycznych karuzeli, huśtawek, strefy giga klocków, czy małpiego gaju. Liczne atrakcje i rozrywki dla dzieci i dorosłych czynią z niego wymarzoną propozycję na rodzinne popołudnie pełne niezapomnianych wrażeń i ruchu na świeżym powietrzu. Na terenie obiektu znajduje się również strefa nauki dla małych i dużych odkrywców. Tak rozbudowana oferta sprawia, że FastPark należy do najlepszych miejsc zabaw dla dzieci i młodzieży w Białymstoku oraz całym województwie podlaskim. Nad komfortem uczestników czuwa tutaj profesjonalna i sympatyczna obsługa, a bezpieczeństwo podczas licznych szaleństw gwarantują specjalne zabezpieczenia i uprzęże.

Akcent Zoo

atrakcje w białymstoku dla dzieci

Poszukując interesujących atrakcji dla dzieci i młodzieży, warto zwrócić uwagę na ogród zoologiczny Akcent Zoo. W przeciwieństwie do wielu obiektów tego typu, nie znajdziemy w nim egzotycznych roślin i zwierząt, lecz rodzimą faunę i florę. Akcent Zoo zamieszkują niedźwiedzie, wilki, rysie, żubry, daniele i inni reprezentanci polskich lasów i rezerwatów. Znajdziemy w nim także wiele gatunków ptaków, od myszołowów, przez puchacze, aż po łabędzie. Obiekt zajmuje łącznie 3 ha i znajduje się w samym centrum miasta, dlatego stanowi idealny wybór na popołudniowy spacer w przerwie od zwiedzania. Zachwyca zarówno imponującą liczbą zgromadzonych gatunków, jak i przestronnymi wybiegami i zadbaną zielenią. Akcent Zoo stanowi część Parku Konstytucji 3 Maja, dlatego wstęp do niego jest całkowicie bezpłatny. Ogród zoologiczny to atrakcja sama w sobie, co wspólnie z licznymi aspektami edukacyjnymi, uroczymi krajobrazami i dużą dostępnością dla odwiedzających stanowi przemyślaną propozycję na udaną, rodzinną wycieczkę w plenerze.

Epi-Centrum Nauki

Jeśli szukasz miejsca, które dostarczy Twoim pociechom rozrywki, a przy tym pozwoli im dowiedzieć się więcej o świecie, to Epi-Centrum Nauki jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Białymstoku. To interaktywna placówka umiejscowiona w budynku Stadionu Miejskiego oferująca wiele atrakcyjnych wystaw i stanowisk eksperymentalnych. Zostały one pogrupowane tematycznie w odpowiednich strefach poświęconych wodzie, mechanice, energii elektrycznej, telekomunikacji, robotyce, ludzkiemu ciału oraz innym zagadnieniom z dziedziny badań naukowych i nowych technologii.
W Epi-Centrum Nauki przygotowano także interaktywne atrakcje dla dzieci w strefie malucha. Znajdują się w niej stanowiska dostosowane do potrzeb pociech od 3 do 12 roku życia. Atrakcyjna tematyka i przystępna forma wypełniona fantastycznymi eksponatami, symulacjami i multimediami zachęcają do samodzielnego eksperymentowania i doświadczania. Odwiedzający mogą także wziąć udział w licznych tematycznych warsztatach odbywających się w laboratoriach.

Białystok i Podlasie – atrakcyjny cel wycieczek dla całej rodziny

Bogaty wybór atrakcji dla dzieci w Białymstoku i na Podlasiu sprawia, że stolica regionu pozostaje atrakcyjnym celem wycieczek dla całej rodziny. Rozbudowana oferta rozrywkowa zapewnia wiele radości zarówno najmłodszym uczestnikom wyprawy, jak i ich rodzicom i opiekunom. Niezależnie od tego, czy chciałbyś zabrać swoje pociechy do parku rozrywki, interaktywnego muzeum, czy teatru dla dzieci, to z pewnością znajdziesz tutaj coś, co przypadnie do gustu każdej osobie. Dzięki temu możesz łatwo połączyć zwiedzanie zabytków z doskonałą rozrywką, co z pewnością przełoży się na pozytywne wrażenia ze wspólnego wyjazdu.

atrakcje w białymstoku dla dzieci

22.06 (SOBOTA) Park jest nieczynny Klientów indywidualnych Zapraszamy do Mobilnego Labiryntu Sensorycznego